Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? Avukatlık İçin Hangi Bölüm Okunmalı, Hangi Listeye Gidilmeli?

Avukat olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusu bu mesleğe ilgi duyanların sıkça yönelttikleri sorulardan birisi olmaktadır. Meslek seçimi genç yaşlarda kafaları meşgul eden bir sorudur. Hem aileler hem gençler kariyerleri hakkında çeşitli şekillerde araştırmalar yapmaktadır. Avukatlık mesleğini yapmak isteyenlerin en fazla merak ettikleri konu da hangi derslerde başarılı olmak gerektiğidir.

Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Avukatlık, meslek olarak en prestijli mesleklerin başında gelmektedir. Türkiye'de böyle olduğu gibi gelişmiş ülkelerde de avukatlık statüsü yüksek bir meslektir. Avukatlık özünde bir danışmanlık mesleğidir. Avukat hukuk bilgisi ile hukuki hizmet veren kimsedir. Toplumda bilinen yönü ise daha çok yargı içerisindeki yeridir.

Avukatlık yargı önünde gerçek veya tüzel kişilerin haklarını savunan ve hukuk işlerinde yol gösterici özellik taşıyan kişidir. Bu mesleğin adı Avukatlık olup kişi de hukukçudur. Yargı sistemi yargıç, savcı ve avukat üçlüsünden oluşmaktadır. Buna "yargının 3'li saç ayağı" da denmektedir.

Avukatlık İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Avukat olmak isteyen kişilerin Üniversitelerin Hukuk Fakültesini bitirmeleri zorunludur. Yani ancak hukuk eğitimi almış kişiler "Avukatlık" mesleğine giriş hakkına sahip bulunmaktadırlar. Fakat sadece Üniversitelerin Hukuk Fakültesini bitirerek diploma almış olmak yeterli değildir. Bunun yanında Avukatlık stajını tamamlamış ve kanunların zorunlu kıldığı koşulları da taşımak gerekir. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Adalet Bakanlığı tarafından açılan "Hakimlik ve Savcılık" sınavlarına girilerek başarılı olunduğu takdirde 2 yıl staj eğitiminden sonra hakimlik ve savcılık mesleğine geçilebilmektedir.

Avukatlık mesleğini seçmek isteyen Hukuk Fakültesi mezunlarının ise 1 yıllık avukatlık stajı yapmaları zorunludur. Avukat adayı kişiler bu stajlarını istedikleri Barolara başvurarak yapabilmektedirler. Başarı ile tamamlanan Avukatlık stajından sonra da Ruhsatnamelerini alarak Avukatlık mesleğini icra etme hakkını elde etmektedirler.

Avukatlık İçin Hangi Liseye Gidilmeli?

Avukatlık için bitirilmesi gereken Hukuk Fakültesine TM-3 puan türü ile girilebilmektedir. Bu puan türünde ise öğrencilerin daha fazla Edebiyat, Coğrafya soruları çözmeleri gerekirken Matematik sorularının ağırlığı nispeten daha düşüktür.

Hedefi Avukatlık mesleği olan yani Hukuk Fakültesi'ni tercih edecek olan bir öğrencinin devam ettiği lisenin aslında pek fazla bir önemi kalmamıştır. Bundan önceki yıllarda Anadolu Liselerini tercih eden bu düşüncedeki öğrenciler gerçekten de başarılı olabilmekteydiler. Fakat günümüzde bunun bir önemi kalmamıştır. Açık Öğretim Fakültesinin bir bölümü olan "Adalet Meslek Yüksekokulunu" bitiren kimseler de dikey geçiş ile 4 yıllık Hukuk Fakültesini bitirebilmektedirler.

Avukatlık İçin Kaç Yıl Ve Hangi Fakültede Okunmalıdır?

Avukat olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan bir Üniversite'nin Hukuk Fakültesi diplomasını almış olmak gerekmektedir. Türkiye' de Hukuk Fakültesi 4 yıl olup, 4 yıllık eğitimden sonra 1 yıllık da "Avukatlık Stajını" başarı ile tamamlamış olmak şartı aranır.

Hukuk Fakültesini bitirmenin yanında 2 yıllık ön lisans bölümü mezunu yani "Adalet Meslek Yüksekokulu" mezunları da dikey geçiş yöntemi ile Hukuk Fakültesine geçerek 4 yıllık Hukuk Fakültesi diplomasını alma hakkını elde edebilirler.

Avukatlık mesleği serbest avukatlık şeklinde icra edilebileceği gibi kamu kurumlarında da icra edilebilir. Bunun içi de KPSS sınavlarına girerek başarı göstermek gerekmektedir. Öte yandan özel sektörlerde de Hukuk Departmanlarında Avukat olarak çalışma seçeneği bulunmaktadır.

Avukatlık İçin Yabancı Dilde Eğitim Veren Hukuk Fakülteleri Var mıdır?

Türkiye'de son yıllarda açılan bazı Hukuk Fakültelerinde eğitim yabancı dilde verilmektedir. Yabancı dilde Hukuk eğitimi veren Üniversitelerden birisi Galatasaray Üniversitesi olup Türk-Alman Üniversitesinde de Hukuk eğitimi yabancı dilde verilmektedir.

İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.