Ayt Sınavı Nedir? Ayt'de Hangi Dersler Ve Konular Var? Ayt Kaç Dakika?

AYT sınavına girecek olan kişiler tarafından oldukça fazla araştırılmakta olan bir konu olarak ifade edilebilir. AYT sınavının açılımı, Alan Yeterlilik Sınavı olarak da bilinmektedir. AYT sınavları üniversite sınavına girecek olan kişilerin katıldıkları sınavın ikinci oturumu olarak ifade edilmektedir. Üniversite sınavına katılarak ilk oturumu TYT sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler sınavın ikinci oturumu olan AYT sınavına girmeye hak kazanırlar. AYT sınavında ise tercih yapacak olan kişinin istediği bölümün puan türüne göre testleri cevaplandırması gerekmektedir.

AYT Sınavı Nedir?

Üniversiteye girmek isteyen kişilerin girmeleri gereken ve iki oturumdan oluşan bir sınav sistemi bulunmaktadır. TYT sınavına girerek barajı geçen kişiler ise AYT sınavına yani Alan Yeterlilik Sınavına girmeye hak kazanırlar. AYT sınavının genel puan üzerinde etkisi oldukça yüksektir. AYT sınavından alınan puanın etkisi %60 olarak hesaplanmaktadır. AYT sınavında aday, seçmek istediği bölüm için hesaplanmasını istediği sınav türlerine katılabilir. AYT sınavı için adaylara tek bir sınav kitapçığı verilmektedir.

AYT'de Hangi Dersler ve Konular Var?

AYT sınavına girmek için öncelikli olarak ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan TYT sınavına girilmesi gerekmektedir. Adayın AYT puanının hesaplanabilmesi için öncelikli olarak TYT sınavından 150 puan ve üstü alması gerekmektedir. AYT sınavından aldığınız puanın TYT puanını etkilemediğini bilmeniz gerekmektedir.

AYT sınavında;

Matematik dersinden 40 soru sorulmaktadır.

Fen Bilimleri dersinden 40 soru sorulmaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 derslerinden toplam 40 soru sorulmaktadır.

Sosyal Bilimler 2 dersinden toplam 40 soru sorulmaktadır.

Yabancı Dil sınavından ise 80 soru sorulmaktadır.

AYT sınavında çıkacak olan konular kişinin alanına yönelik olarak sorulduğu için daha detaylı bir şekilde hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Kişinin tercih yapmak istediği bölüme göre sözel, sayısal, dil ve eşit ağırlık olarak sınavlara girebilecekleri gibi aynı zamanda hepsine de girebilmeleri mümkündür. Üstelik bir sınavdan alınan notun diğer bir sınav üzerinde bir etkisi de bulunmamaktadır.

AYT Kaç Dakika?

AYT sınavına katılan adaylara tüm derslerin bulunduğu bir kitapçık verilir. Sınav süresi ise 180 dakika olarak belirlenmiştir. Sınavda verilen kitapçıkta; Matematik, Türkçe, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler- 2 ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 dersleri bulunmaktadır. Verilen süre içerisinde adayın kendi alanıyla ilgili soruları çözmesi gerekmektedir. AYT puan türünün hesaplanabilmesi için ise adayın çözdüğü derslerden en az birinden 0.5 net yapması gerekmektedir.

AYT Sınavında Kimler Hangi Dersleri Çözmeli?

AYT sınavında Sözel puan türünü kullanarak tercih yapmak isteyen kişilerin Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerini çözmeleri gerekmektedir.

Eşit Ağırlık puan türünü kullanarak tercih yapmak isteyen kişilerin ise Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmeleri gerekir.

Sözel puan türünü kullanarak tercih yapmak isteyen kişilerin Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testi ile Türk Dili ve Edebiyatı testini çözmeleri gerekmektedir.

Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türüne göre tercih yapmak isteyen kişilerin Matematik, Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testlerini çözmeleri gerekmektedir.

Sözel ve Eşit Ağırlık puan türünde tercih yapmak isteyen kişilerin ise Sosyal Bilimler 2, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmeleri gerekmektedir.

AYT Sınavı YKS Sonuçlarını Hangi Oranda Etkiler?

AYT sınavına giren kişilerin YKS sonuçları %60 oranında etkilenmektedir. TYT sınavının ise puan türüne etkisi %40 olarak hesaplanmaktadır. Ancak alınan AYT puanının da TYT puanı üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.

İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.