Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır? Biyolojiye Çalışma Teknikleri Ve Öneriler

Fen bilimleri alanı içinde yer alan biyoloji dersi, sadece ezbere dayalı bir ders değildir. Aynı zamanda da grafik, tablo ve şekilleri yorumlama becerisi de gerektiren önemli bir derstir.

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

Biyoloji, canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Biyoloji dersi ise, biyolojik yaşamı anlamaya yönelik verilen bir derstir. Biyoloji dersinde yaşamsal olaylar arasında sebep ve sonuç ilişkisi kurarak toplanan bilgiler üzerinden yaşamı anlamaya çalışır.

Bilgi ağırlıklı görülen bu derste tablo, grafik ve şemalarla yorumlamaya yer verilir. Sayısal bölümleri kazanabilmek için belki de en çok zaman ayırmanız gereken derslerin başında biyoloji geliyor. Çünkü bildiğinizi düşündüğünüz konuları bile yeniden tekrar etmeniz gereken bir derstir. Hatta biyoloji dersinde iyi olmadığınızı düşünüyorsanız çalışmaya mutlaka sıfırdan başlamanız gerekir. Bildiğinizi düşünerek atladığınız konularda çok küçük ayrıntıları gözden kaçırarak önemli hatalar yapabilirsiniz.

Konu çalışırken önemli bulduğunuz yerleri keçeli kalemler ile çizerek post-itlere not alabilir ve sürekli görebileceğiniz bir yere asabilirsiniz. Özellikle de uzun konulara çalışırken sık sık konu tekrarı yaparak aklınızda kalan bilgileri kağıda not alabilirsiniz. Bu sayede konuyu ne kadar iyi öğrendiğinizi ve ne kadar bilginin aklınızda kaldığını anlayabilirsiniz. Biyoloji nasıl not alınarak çalışılması gereken bir derstir.

Biyoloji Dersi Çalışma Taktikleri

Biyoloji dersi, konulara hakimiyet gerektiren ve bol tekrar yapılması gereken bir derstir. Bu derse çalışmadan kendinizi hazır hissettiğinizden emin olmalısınız. Öncelikle konuyu okuyarak konu hakkında bir bilgi sahibi olmanız gerekir. Aynı zamanda konuyu başka birkaç farklı kaynaktan çalışarak da bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Biyoloji dersinde başarınızı artırmak için uygulayabileceğiniz bazı taktikler şunlardır;

Biyoloji çalışırken neden sonuç ilişkisi kurabilmeye özen göstermeniz gerekir. Özellikle de biyoloji dersinde ezberden kaçınmanız gerekir. Bolca yabancı terimin yer aldığı bir ders olan biyoloji, aslında ezber yerine bağdaştırma özelliğine dayanan sayısal bir derstir. Yabancı terimleri kendinize göre bir kodlama sistemi geliştirerek daha kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Tekrar etmek, her derste olduğu gibi biyoloji dersinde de çok gereklidir. Biyolojide terimleri unutmamak için kısa kısa ses kayıtları oluşturabilir, boş vakitlerinizde bu kayıtlarda yer alan terimleri ve bilgileri dinleyerek tekrar yapabilir ya da terimleri tek tek not alabilirsiniz.

Öğrenilmesi zor ve tekrar edilmesi gerekli olan bu dersin unutulması da bir o kadar kolaydır. Bu nedenle bilgilerinizi bol bol test ederek pekiştirmeli ve kalıcı hale getirmelisiniz. Aynı zamanda konuları anlamak için ne kadar çok test çözerseniz o kadar farklı soru tarzlarını görmüş olursunuz.

Belirli aralıklarla eski konuları da tekrar etmeyi unutmamanız gerekir. Biyoloji konuları kolay unutulabilen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle zaman zaman geri dönerek bilgilerinizi pekiştirmeniz gerekir.

Biyoloji Öğrenmeyi Hızlandır

Biyoloji öğrenmeyi hızlandırmak için bol bol sözel konuları tekrar etmeli ve konu tekrarının ardında bol miktarda soru çözmelisiniz. Bazı grafikleri ve şekilleri sürekli gözünüzün önünde durmasını sağlamak için küçük not kağıtlarına yazarak görebileceğiniz bir yere asmanız gerekir.

Kendinizi tanıyarak size en uygun ders çalışma yöntemini uygulayarak biyoloji dersindeki başarınızı önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Fakat konu tekrarı yapmadan test çözmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü bilmediğiniz konular hakkında test çözseniz de doğru cevap vermeniz çok zor olur ve bunun sonucunda da moraliniz bozulur. Bu nedenle de daha kısa süre içinde daha çok şey öğrenmek için önce konu tekrarı yaparak daha sonra bol miktarda soru çözmeye ağırlık vermeniz gerekir. Kısa bir süre sonra biyoloji dersinde daha başarılı olduğunuzu fark edeceksiniz.

İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.