Sorular Nefesinizi Kesmesin! Nefes Teknikleriyle Sınav Stresi Nasıl Yönetilir?

Sorular Nefesinizi Kesmesin! Nefes Teknikleriyle Sınav Stresi Nasıl Yönetilir?

Sınava birkaç gün kala yapabileceğiniz en iyi şey nefes teknikleriyle sınav stresinizi yönetmek olur. Elinizden geleni yaptınız. Artık nefes nefese kalma değil, sakinleşme vakti! Kolay Kampüs Zihin ve Bedensel Farkındalık Koçu Nihan Yaşar, kendi kendinize kolaylıkla uygulayabileceğiniz nefes egzersizlerini paylaşıyor.

Zihin açıklığı için nefes alın.

İçimize çektiğimiz her derin nefes kanınızdaki oksijen seviyesini arttırır. Doğru nefes almadığınızda kanda yeterince oksijen bulunmadığı için bitkinlik hissedersiniz ve odaklanmanız zorlaşır. Özellikle sınav günü mutlaka burnunuzun açık olduğundan emin olun. Sınav öncesi adrenalin seviyesi yükseleceği için nefes daha da etkin bir rol oynar. Yükselmenin ardından ani bir düşüş ve bitkinlik hali yaşanmaması için sınav kağıtları dağıtılırken çok kısa bir nefes egzersizi yapabilirsiniz.

Kaygıdan anında uzaklaşın.

Stres arttıkça nefeste derinleşme azalır ve kandaki oksijen karbondioksit dengesi bozulur. Kaygıdan uzaklaşmanın en temel yolu nefestir. Uygulaması pratiktir. Geçiştirmek ya da laf olsun diye uygulamak yerine saniyeler içinde elinizden geldiği kadar derinleşmeniz kurtarıcınız olacak. 4:8 tekniğiyle içinizden yavaşça 4'e kadar sayarken nefesi burundan alın. Ve yavaşça 8'e kadar sayarken nefesin tamamını burnunuzdan boşaltın. Birkaç dakika nefese devam edin. Uygulamanız bittiğinde kaygılarınız da bitecek.

Masa başında uyuklamamak için ani kasılma-gevşeme tekniğini uygulayın.

Soruları çözerken ya da sınava girmeden hemen önce dikkatinizi toplamak için derin ve uzun bir nefes alın. Aldığınız nefesle ayak parmaklarınızdan başınızın tepesine kadar kasabildiğiniz tüm kasları hayal ederek kasın. Verdiğiniz nefesle tüm bedeninizi aniden gevşetin. Bunu birkaç kere tekrarlayın. Kendinizi çok daha dinç ve odaklanabilir durumda hissedeceksiniz.