Sınav Stresini Yenme Formülleri Nelerdir?

Sınav Stresini Yenme Formülleri Nelerdir?

Her yıl bir milyonu aşkın öğrenci iyi bir lisede eğitim alabilmek için LGS sınavına hazırlanıyor. LGS sınavına günler kala, öğrencilerin stres seviyeleri de giderek artıyor. Kolay Kampüs Mutluluk Koçu Doç. Dr. Gülbeniz Akduman, sınava psikolojik olarak hazırlanmanın formülünü 6 maddede özetliyor.

  1. Hayal Et

Sınava hazırlanma stresiyle ne için çabaladığını unutma! Amacın sadece sınava girmek değil, geleceğini sana yakınlaştıracak okula başlamak. Şimdi gözlerini kapat ve kendini kazanmak istediğin okulda hayal et, şu an okulun bahçesinde olduğunu, yeni arkadaşlarınla sohbet ettiğini düşün. Seni o okulda bekleyen güzel ve mutlu günlerini düşün. Hayallerine kavuşmak için çalışmaya devam et!

  1. Anı Yaşa

“Ya sınavda sorunun cevabı aklıma gelmezse, ya süre yetmezse, ya başarısız olursam” düşüncelerini bırak! Yanlış yaptığın soruların çözümlerini öğren, ne kadar çok soru çözersen o kadar hızlanırsın! Ama ne kadar çok kaygılanırsan o kadar yavaşlar ve başarısız olursun unutma!

  1. Pes Etme

Zaten az gün kaldı, deneme sınavlarında da iyi değilim diyerek çalışmayı bırakma! Son günleri bol bol soru çözmeye ayır. Ne kadar çok soru çözersen o kadar hızlanacaksın.

  1. Kaygı ve ‘Keşke’yi Unut

“Keşke sene başından beri çok çalışsaydım, keşke daha çok zamanım olsaydı” demeyi bırak. Keşkeler seni yorar, kaygılandırır. Enerjini soru çözmeye harca, ne kadar çok soru çözersen kaygın da azalacak unutma!

  1. Olumlu düşün ve Odaklan

“Ya başarısız olursam, ya kazanamazsam” diye olumsuz düşünürsen sınavda bildiklerini de hatırlayamazsın. Başaracağına inan, çalışmaya ve soru çözmeye devam et! Daha çok soru çözdükçe, yanlışların azaldıkça karamsarlığın da kendiliğinden geçecek.

  1. Lafta kalmasın

Sınava az kaldı, sonra daha fazla test çözerim, bugün yoruldum yarın daha çok çözerim demeyi bırak. 1 soru bile çözsen binlerce kişinin önüne geçeceğini ve puanını arttıracağını unutma!