Sınava Hazırlık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Sınava Hazırlık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Uzun ve yorucu bir süreç olan sınava hazırlık döneminde her besin grubunun çeşitlendirilerek yeterli ve dengeli olarak tüketilmesi kan şekerinin düzenlenmesine, bağışıklığın güçlenmesine, dikkat dağınıklığının ve stresin azalmasına, motivasyonun artmasına yardımcı olarak sınav başarısını artırmaktadır. İşte Kolay Kampüs Beslenme ve Gelişim Koçu Merve Cürgül’den sınava hazırlık dönemi için beslenme önerileri:

Kahvaltı yap, güne zinde başla

Güne enerjik bir başlangıç yapmak ve metabolizmanızı uyandırmak için kahvaltı önemli bir öğündür. Uyandığınızda hemen kahvaltı yapmak istemeyebilirsiniz ancak uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde besleyici bir kahvaltı tercih etmelisiniz. Yumurta, peynir, zeytin, mevsim sebzeleri, tam tahıllı ekmek içeren bir kahvaltı dışında az yağlı tost, meyve-süt-kuruyemiş, yulaf ezmesi-yoğurt-meyve, tam tahıllı gevrekler-süt, sebzeli peynirli muffin ve omlet gibi içeriklerle kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz

Güne kahvaltıyla başlamak kadar gün içindeki beslenme düzeniniz de önemlidir. Kahvaltı, öğle ve akşam öğünlerinize ek olarak 2-3 saat aralıklarla ara öğünlerinizi planlayarak beslenme düzeninizi oluşturabilirsiniz.   

Sağlıklı karbonhidratlar tüket, dikkat süreni artır.

Ders çalışma esnasında beynin temel ihtiyacı şekerdir ve bu yüzden ders çalışırken sürekli açlık hissedebilirsiniz. Öğünlerinizde basit şeker (çikolata, şeker, bisküvi, tatlı, şekerli içecekler...) tercih ettiğinizde kan şekerinizde ani yükseliş ve düşüşler nedeniyle hem kısa sürede tekrar açlık hissedersiniz hem de baş ağrısı, konsantrasyon kaybı, dikkat dağınıklığı, sürekli uyku hali yaşayabilirsiniz. Bu nedenle daha uzun süreli tokluk sağlamak için öğün içeriklerinde tam tahıl/karışık tohumlu ekmek ve galeta, kepekli makarna, yulaf ezmesi, leblebi, taze ve kuru meyveler tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı yağlarla hafızanı güçlendir.

Kahvaltı ve ara öğünlerde ceviz, badem, fındık, kaju gibi yağlı tohumlar ve avokado; salata ve yemeklerde zeytinyağı; haftada 2-3 gün balık tüketerek omega-3, A ve E vitaminleri, çinko, bakır, magnezyum mineralleriyle bağışıklığınızı ve zihinsel performansınızı artırabilirsiniz.

Seratonin kaynağı besinler tüket, mutluluğunu artır, stresini azalt.

Sınava hazırlık döneminde yoğun çalışma temposu stres düzeyini artırmaktadır. Kendinizi daha iyi hissetmek için yumurta, süt, yoğurt, peynir; somon ve uskumru; muz, çilek, kivi, ananas, fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, keten tohumu, kakao gibi besinleri tercih edebilirsiniz.

Antioksidan kaynağı besinlerle bağışıklığını güçlendir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi çalışma sürenizi ve performansınızı artıracaktır. Bu nedenle beslenmenizde zengin A, C, E vitamini içerikleriyle çilek, kivi, portakal, mandalina, siyah üzüm, yaban mersini gibi meyveler; havuç, kırmızı-yeşil biber, semizotu, marul, ıspanak, domates, limon gibi sebzeler; avokado, badem, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi besinleri tercih ederek bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz

Bu dönemde süt ve süt ürünleri, et, tavuk, balık, yumurta, tahıllar, kuru baklagiller, meyve ve sebzeler ve yağlı tohumlarla zenginleşen beslenme planına ek olarak günlük 2-2,5 litre su tüketimi, yeterli düzeyde fiziksel aktivite ve uyku düzeninize de dikkat ederek başarılı bir sınava hazırlık dönemi geçirebilirsiniz.

Başarılar...