Sınavda Dikkat Edilecek Konular Neler?

Sınavda Dikkat Edilecek Konular Neler?

Kolay Kampüs Üstün Yetenek Kaşifi Halil Eyinç, LGS ve YKS sınavlarında dikkat edilmesi gereken konuları cevapladı.

Sınavda en çok hangi hatalar yapılıyor? Bu hatalardan kaçınmak için neler yapılmalı?

 • Öncelikle sınav gözetmenin talimatlarını takip etmeli ve tüm kodlamaların doğruluğundan emin olmalıyız.
 • Sınavdan önce bağlı olduğumuz ve kendimiz için iyi olduğunu düşündüğümüz sınav stratejisini sınav günü değiştirmek temel bir hatadır. Sınav günü hangi kısımdan başlayacağımızı ve sırasıyla hangi bölümleri çözmemiz gerektiğini bilmeliyiz ve bunu değiştirmemeliyiz.
 • Diğerlerinin heyecanını görünce heyecan seviyemizin artmasına izin vermek de başlıca hatalar arasındadır. İki buçuk milyon insan sınava girecek. Bunlardan en az iki milyonu sınava ciddiyetle hazırlanmamış halde. Yani, matematiksel olarak sınav günü gördüğünüz insanların yüzde sekseni sınava doğru dürüst çalışmamış insanlar. Dolayısıyla diğer insanların duygu durumu sizi ilgilendirmemeli. (Bu yazıyı okuyorsanız eğer sınavı önemsemiş ve çaba göstermişsiniz demektir.)
 • Su şişesini sıranın üzerine koymayınız. Daha önce optik formu ıslandığı için ne yazık ki mağdur olan öğrenciler oldu.
 • Kaydırma yapmak en çok korkulan meseleler arasında. Boş bırakılan sorular için unutmama adına bir yöntem geliştirilmelidir. Bu kişiden kişiye değişebilir. Örneğin; sorunun numarasını içimizden tekrarlayarak optiğe gitmek ve orada o numarayı kodladığımızdan emin olmak bunlardan bazılarıdır. Genelde sayfa sayfa kodlamak en sağlıklı yöntemlerden biridir.

Sınavda başarıyı artıracak yöntemler nelerdir?

 • Sınav anında her ne olursa olsun vazgeçmemek, devam etmek. Takıldığımız sorular olabilir, herhangi biri bayılabilir, dışarıdan ses gelebilir. Her daim duygu kontrolünü elden bırakmamalıyız. Özellikle takıldığımız sorular olacaktır. Sorularla inatlaşmak zaman ve moral kaybına neden olabilir. Amaç daha çok soru görmek olmalı. Özellikle TYT için bu konuya çok dikkat edilmeli. Birçok öğrenci TYT’deki bir sosyal bilgiler sorusunun matematik sorusu kadar değerli olduğunu (hatta 0,01 daha değerli) bilmiyor. O yüzden hangi soruyu doğru yaptığınızdan çok ne kadar çok soruyu doğru cevapladığınız önemli.
 • İşlem hatalarından kaçınmak için aceleci olmamak ve soruları okurken kelimeleri atlamadan okuyup optimum sürede hareket etmek gerekir.
 • Sınavda size verilen kalemlerin ikisini kullanmak üzere hazırlayınız. Kalem ucunun kalınlaşması durumunda işlemlerimiz karışık ve okunaksız olabilir. Özellikle matematik ve geometride işlem yaparken ikinci kalemi kullanabilirsiniz.
 • Emin olduğunuz bir cevabı eğer çok bariz bir hatanızı fark etmediyseniz asla değiştirmeyiniz. Zihnimiz fazla odaklandığında parçalı algılamaya başlar ve bağlamdan yani ana mesajdan kopar. Bu da hata riskini artırır. Dikkat edelim. Eminiz, yanlış bir okuma yok, o zaman değiştirmeye gerek yok.

Sınavda zaman kazandıracak yöntemler nelerdir?

 • Kodlamadan zaman kazanmak için sayfa sayfa kodlama tekniği en uygundur. Fakat siz kendinizi tek tek kodlamaya alıştırdıysanız bunu değiştirmeyiniz. Kaçınılması gereken kodlama tipi kodlamayı en sona bırakmaktır.
 • Kalemlerimiz, silgimiz, kalemtıraşımızı hazır etmek, sırayı düzenlemek.
 • Kalemtıraşı sık kullanma ihtiyacı hissediyorsanız sınav başlamadan önce kalemlerinizin ters tarafını da kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Paragraf ve problem sorularını çözmenin bir taktiği var mıdır?

 • Genel olarak soru kökünü anlamadan soruya geçmek soruyu boşa çözmeye çalışmak demektir. Yanlış yapma ihtimalini artırır. Soruda ne aradığımızı bilmeliyiz. Gerekirse iki kere okuyacağınız yer soru kökü olsun ama asla paragraf sorularında metni üst üste iki kez okumayalım. İlk okumada algılanmadıysa boş bırakıp daha sonra dönelim. Doğru kavranmış bir soru kökü bize güven hissettirir, zaman kaybını önler.
 • Paragraf sorusunu çözerken verilen metnin dışına çıkmak, paragrafta yer almayan bir yorum getirmek (bana göre, bence vb. kavramlarla yorum yapmak) soruyu yanlış çözmenize sebep olacaktır.
 • Bir paragrafı okurken metnin ortasına gelindiğinde metinden kopuk bir düşünceye kapıldığınızı fark ettiğinizde başa dönmek ve inatla soruyu çözmeye çalışmak sizi hataya zorlayacaktır.
 • Seçenekler arasında ayrım yapamadığınız zaman seçeneklerin anahtar sözcüklerine (cümlenin kurulmasına sebep olan sözcüklere) yoğunlaşmak seçeneklerin daha kolay elenmesini sağlayacaktır.
 • Paragraf soruları sanıldığı gibi sadece okuduğunu anlama üzerine kurgulanmamıştır. Bu yüzden öğrenmiş olduğunuz teknikler bağlamında soruları yorumlamalısınız.
 • Problem sorularında yapılan en büyük hatalardan birisi bütünleşik olarak soruyu tek parçada çözmeye çalışmak. Soruyu bir kez okuduktan sonra parça parça verilen ve istenenleri kâğıda döküp denklemi kurunuz.