Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? Coğrafyaya Çalışma Teknikleri Ve Öneriler

Organizasyon, bilgilenme, coğrafi bilgileri hatırlamanın anahtarıdır. Söz konusu ezber dersleri olduğunda geliştireceğiniz pek çok taktik konu hakkında daha verimli olmanızı sağlar. Bunun için ders çalışmalarınızı sınavın son gününe bırakmayın. Her gün konu hakkında biraz olsun çalışmak bilgilerin pekişmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde pek çok aktivite yapılıyor. Bu aktiviteleri aksatmadan ve günü ders çalışarak bitirmeden de oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

Hiç şüphesiz coğrafya sınavlarını, harika ezberleme becerileri gerektirdiğinden, düzgün çalışmadığınızda geçmek biraz zor olabilir. Fakat iki tür coğrafya vardır, biri beşeri coğrafya, diğeri fiziki coğrafyadır. Her öğrenci kariyerinin bir noktasında coğrafyayı öğrenmek zorundadır. Fiziksel coğrafya hakkında konuştuğumuzda, o zaman her şey dünyanın fiziksel süreçlerinin ve özelliklerinin incelenmesiyle ilgilidir.

Fiziksel coğrafya, iklim, okyanuslar, hava sistemleri, tektonik plakaların kayması ve kaya oluşumu gibi bir dizi şeyi içerir. Bazı etkili ipuçlarını ve teknikleri bilmediği sürece coğrafya derslerine odaklanmak imkansızdır. Zihninizi "nerede" soruna yönlendirerek başlayın. Öte yandan beşeri coğrafya, yani insan coğrafyası; insanların nasıl çalıştığının, mücadeleyle nasıl yüzleştiklerinin ve nasıl oluştuklarının incelenmesidir.

Coğrafyaya Çalışma Teknikleri;

Talimatları Öğrenin ve Pratik Yapın

Coğrafyayı öğrenmek için yönleri öğrenmek önemlidir. Çünkü coğrafya, yol tarifleri ve haritalarla ilgilidir. Hepimizin Güney, Batı, Doğu ve Kuzey hakkında bildiği pek çok şey vardır. Zaman zaman bu yönleri öğrenmek çok kolaydır. Fakat bu yönler enlem ve boylamla büküldüğünde öğrenmek zorlaşıyor. Bu nedenle, kilit nokta, talimatları oldukça sık tekrarlamak ve pratik yapmaktır.

Flashcards Kullanın

Görsel bilginin gerçekten de kelimelerden daha fazla etkisi vardır. Öyleyse bundan sonra bilgi kartlarıyla öğrenmeye başlayın. Daha iyi bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacak bilgi kartlarıyla yeni teknikler geliştirebilirsiniz. Kendi kartlarınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken renkli kalemler kullanmayı da unutmayın. Görsellik ön planda olduğunda bilgiler aklınıza çok daha çabuk girecektir.

Bir Harita Ustası Olun

Bir harita alın ve önce popüler şehirleri ezberlemekle başlayın. Daha sonra o şehirde akan nehirler, ovalar, coğrafi özellikleri gibi gerekli tüm bilgileri not edin. Notlarınızı arada bir okumak harika bir çalışma prensibi edinmenizi sağlayacaktır.

Zihin Haritaları Oluşturun

Konu üzerinde durduğunuz sürece anlaşılması kolaylaşır. Sadece oturup coğrafyayı nasıl öğreneceğinize yoğunlaşmak yeterli değildir. Zihin haritalama, herhangi bir konuyu ezberlemek için çok faydalı bir teknikler arasındadır. Zihin haritaları yalnızca sorguyu basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda konuyla ilgili düşüncelerinizi veya sorularınızı yazmanıza yardımcı olur. Bunu yapmanın en ideal yolu ise yazmaktır. Az önceki harita konusunda tuttuğunuz notları sizde haritalar haline getirebilirsiniz. Örneğin; Şehir -> Akarsular -> Ovalar -> Dağlar gibi haritalandırarak ve renklendirerek aklınıza girmesini sağlayabilirsiniz.

Kopya Hazırlayın

Kopya çekmek hoş bir şey değildir. Fakat kopya hazırlamak bir konuya yoğunlaşmanın ve onu öğrenmenin yoludur. Özellikle kopya hazırlarken dersi çalışmaya odaklanın. Tabi ki sınav vakti geldiğinde tüm bu kopyalardan arınmalısınız.

Kendinizi Sınav Yapın

Sınavlar, coğrafyayı hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Sınavlar, harita testleri, kelime testleri, bulmacalar ve çok daha fazlası gibi herhangi bir türde olabilir.

Arkadaşlarınızla Oyunlar Oynayın

Tabu oyununu daha önce duymuşsunuzdur. Bu oyunu oynamak oldukça zevkli ve güzel vakit geçirmenizi sağlar. Oyunun kuralı basitçe bir kelimeyi, benzer yasak kelimeleri kullanmada anlatmaktır. Bunu dersleriniz için tasarlayabilirsiniz. Daha önce oyun kartlarının ders çalışma konusunda etkilerinden bahsettik. Şimdi sıra bu kartları eğlence için kullanmaya geldi.

Kendinize coğrafya ile ilgili oyun kartları hazırlayın. Örneğin; bir şehri yazın ve altına coğrafi özelliklerini ekleyin. İlk takım, ikinci takıma şehrin adını söyler, ikinci takım ise coğrafi özelliklerini bilmeye çalışır.

İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.