Yks Nedir?

YKS’NİN AÇILIMI NEDİR?

YKS’nin açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Yükseköğretim (üniversite) programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınavdır. Adaylar üniversite sınavında 3 oturum arasından başvuru yaptıklarına gireceklerdir.

TYT NEDİR?

TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Testi’dir. YKS, 3 oturumlu bir sınavdır. YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur. Diğer oturumlar ise isteğe bağlıdır.

TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. YKS'nin ilk oturumu olan TYT’de, adaylara 165 dakika süre verilmektedir.

AYT NEDİR?

AYT’nin açılımı Alan Yeterlilik Testleri’dir.

AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı,Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testleri yer alacaktır. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT NEDİR?

YDT’nin açılımı Yabancı Dil Testi’dir.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunmaktadır.

Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

LGS NEDİR?

LGS uzun adıyla Liseye Geçiş Sınavı olarak bilinmektedir. 2018-2019 tarihleri arasında yürürlüğe giren LGS, pek çok öğrencinin geleceğini tahmin etme açısından en önemli sınavlardan biridir. Ortaöğretim son öğrencilerinin giriş yaptığı bu sınav, milyonlarca öğrencinin hangi lisede okuyacağını tayin etme noktasında öne çıkmaktadır.. Bu bağlamda ortaokul öğrencileri için %70 sınav puanı ile beraber %30 ise diploma notu üzerinden liseye geçiş puanı hesaplanır. Bu sayede öğrenciler elde ettikleri puan ortalaması ile beraber, yapacakları tercih ile birlikte gitmek istediği liseyi seçme imkânı elde ederler.

İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.